fbpx Students shine at the SM TAFE 2020 Student Awards | South Metropolitan Tafe

Students shine at the SM TAFE 2020 Student Awards

Congratulations to all the outstanding students who were honoured at the 2020 SM TAFE Student Awards ceremony on Wednesday 31 March 2021. The awards highlight the hard work and success of the students in completing their qualifications to a high standard. 

Apprentice of the Year

Finalists   

  • Kane Williams - Certificate III in Carpentry and Joinery (Winner)
  • Helen Ashcroft - Certificate III in Carpentry and Joinery
  • Marcia Erutoe - Certificate III in Engineering - Mechanical Trade (Refrigeration/Air Conditioning)
  • Dylan Stephens - Certificate III in Bread Baking

Read Kane's story(opens in a new tab)

Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Finalists    

  • Grant Syron - Diploma of Maritime Operations (Watchkeeper Deck) (Winner)
  • Daniel Matera - Certificate III in Plumbing
  • Trae Turvey - Certificate III in Information, Digital Media and Technology

Read Grant's story(opens in a new tab)

Culturally Diverse Student of the Year

Finalists    

  • Sauda Niyogwizera - Diploma of Hospitality Management (Winner)
  • Marli Erminia Da Silva Nicholl - Certificate IV in EAL
  • Marzia Rasouli - Certificate IV in EAL

Read Sauda's story(opens in a new tab)

International Student of the Year

Finalists   

  • Shalynn Buss - Diploma of Event Management (Winner)
  • Robert Jacobs - Certificate IV in Programming 
  • Aishath Amir - Diploma of Information Technology - Networking
  • Aurelie Jammes - Diploma of Event Management

Read Shalynn's story(opens in a new tab)

Trainee of the Year

Finalist

  • Trae Turvey - Certificate III in Information, Digital Media and Technology (Winner)

Read Trae's story(opens in a new tab)

Vocational Student of the Year

Finalists

  • Zoe Tucker - Certificate IV in Landscape Design (Winner)
  • Vicky Holland - Certificate IV in Community Services
  • Nerine Boulter - Diploma of Aquaculture
  • Milena Ritchie - Diploma of Hospitality Management

Read Zoe's story(opens in a new tab)

VET Secondary Student of the Year

Finalists

  • Maddison Worthington - Certificate II in Building and Construction (Pathway - Trades) (Painting and Decorating Pre-Apprenticeship) (Winner)
  • Emily Billingham - Certificate III in Events
  • Lucy Tyler - Certificate III in Events

Read Maddison's story(opens in a new tab)